PII "Sprīdītis"


 

 

Comenius projekta noslēgums Polijā
2014.gada 29.jūnijs – 5.jūlijs, KRZESZOWICE


02.10.2014.

 

Alūksnes pirmsskolas izglītības iestādes „SPRĪDĪTIS”
vadītāja Modrīte VOSKA

 

 

Comenius projekta „Let’s make our world more green and clean!” („Veidosim mūsu pasauli zaļāku un tīrāku!”) vienpadsmitā koordinatoru sanāksme notika Polijas pilsētā Krzeszowice.

Lai gan ir vasaras brīvlaiks, apmeklējot skolu un pirmsskolu Krzeszowice Woli Filipovskiej, kuplā skaitā mūs sagaidīja bērni un vecāki. Viesmīlīgā uzņemšana ar sālsmaizi, poļu kolēģu sagatavotais bērnu priekšnesums priecēja visus klātesošos.
Divus gadus īstenotais projekts ir noslēdzies. Sanāksmēs galvenie pārrunājamie jautājumi bija par projektā īstenotajiem uzdevumiem. Projekta laikā bērni ar skolotājām sistemātiski, bērniem saprotamā veidā, pievērsa uzmanību vides aizsardzībai, lai bērni sāktu apzināties, ka mūsu dzīves kvalitātes uzlabošanās ir tiešā veidā saistīta ar  mūsu izpratni, attieksmi par apkārtējo vidi. Divu gadu garumā bērni darbojās, eksperimentēja, apguva zaļa dzīvesveida un domāšanas pamatprincipus, guva priekšstatus par bērnu dzīvi pārējās projekta dalībvalstīs. Katru mēnesi grupu nedēļas tēmās tika iekļauti projekta uzdevumi, kopā ar bērniem veidoti radošie darbi par dabas aizsardzības tēmām. Kopā ar vecākiem bērni devās ekskursijās, apmeklēja muzejus, organizēja pasākumus, lai apgūtu gan tautas tradīcijas, gan ekoloģijas jautājumus. Bērni mācījās, kā aizsargāt apkārtējo vidi, uzlabot savu dzīves kvalitāti, dalījās pieredzē un idejās ar bērniem no citām Eiropas valstīm, tādejādi uzzinot par dabas problēmām visā pasaulē, kā arī dalījās ar dziesmām, stāstiem, paražām, iegūstot sajūtu, ka viņi ir daļa no lielās pasaules, kuru sauc par Eiropu.

Katra valsts prezentēja projekta noslēguma rezultātus. Latvijas pārziņā bija apkopot plakātus, ko veidojušas partnervalstis par tēmu „Zemes diena”, partnervalstu bērnu stāstus un radošos darbus „Sadegušais mežs” – ko cilvēki varētu darīt, lai nenotiktu šādas dabas nelaimes, kā arī apkopoti partnervalstu sagatavotie materiāli par dabas aizsardzību.  

Tā kā divi gadi ir aizvadīti, iepazīstot partnervalstu kolēģu pieredzi, tad ir izveidojusies kopēja interese darbu projektos turpināt, kas arī bija viens no aktuālajiem sarunu tematiem.

Kā jau ierasts projekta laikā, notika vizīte pie pilsētas mēra Česlava Bartla, kur projekta dalībnieki pateicībā par laipno uzņemšanu un par atmiņu no savas valsts, pilsētas dāvināja suvenīrus.

Viesojoties katrā valstī, vienmēr tiek domāts par to, lai tiktu iepazīta ne tikai  darba pieredze, izglītības sistēma, kā tiek īstenoti projekta uzdevumi, bet arī tautas tradīcijas, nacionālās vērtības, ievērojamākās vietas.

Mums bija iespēja apskatīt Krakovu - Polijas karaļu pilsētu, Vāvela kalnu ar karaļu pili un katedrāli, plašo tirgus laukumu - vienu no lielākajiem Eiropas laukumiem, Marijas katedrāli un noklausīties Heinaja taures signālu.

Wygielzow brīvdabas muzejā iepazinām Polijas vēsturi dažādos laika posmos. Plašajā muzeja terit orijā galvenokārt izvietotas arhitektūras celtnes ar dažādām izstādēm, kas saistītas ar poļu tautas ikdienas dzīvi. Muzejs ir sadalīts tematiskajās jomās: maza pilsēta, ciems, sakrālās celtnes un muiža. Tajā apskatāma lauku sēta, kas sastāv no daudzām ēkām, kas bija raksturīgi šim Polijas reģionam. Muzejā uzskatāmā veidā uzzinājām par augiem, ko audzē Polijā.
No gleznainās Zakopanes mazpilsētas, aptuveni četras stundas pavadot ceļā, caur ieleju ar granīta atsegumiem, kalnu upes čalojošo enerģiju, garām staltām kalnu virsotnēm, devāmies gājienā pa Tatru kalniem.

Vieličkas sāls raktuvju pazemē nokļuvām ar iespaidīgu liftu.  Trase, kas ir divus kilometrus gara, atrodas līdz 125 m dziļumā zem zemes. Apskates laikā uzzinājām par sāls raktuvju darbinieku ikdienu un par sāls iegūšanu, gida stāstījumu  paspilgtināja dažādas ekspozīcijas un no sāls veidotas skulptūras.

Esot Aušvicā ikviens sajutām baiso vēstures liecību – nomācoši...
Projekts ir noslēdzies. Kā lielāko ieguvumu uzskatām to, ka bērni jau no mazotnes tiek mācīti domāt un rūpēties par vidi sev apkārt, kā arī guvuši pirmos priekšstatus par Latviju kā Eiropas daļu. Savukārt pedagogi iepazinuši citu valstu pieredzi pirmsskolas izglītības jautājumos, izveidojuši profesionālos kontaktus ar projekta dalībvalstu partneriem, radušās ieceres jauniem sadarbības projektiem.

Iestādes  teritorijā tiek veidota dabas taka ar mērķi apmācību organizēt sakoptā, dabiskā, praktiskā vidē.
Esam gandarīti par paveikto projektā, popularizējot savu pieredzi, pilsētu, valsti, uzņemot projekta partnerus vizītē Latvijā, iepazīstinot ar darbu pirmsskolā, ar Latviju kā valsti.

Projekts saņēmis finansējumu Eiropas Savienības Mūžizglītības programmas ietvaros.
Par publikācijas saturu ir atbildīgs tikai un vienīgi izdevējs, un tā neatspoguļo Eiropas Komisijas vai Aģentūras viedokli, un tās nav nekādā veidā par to atbildīgas.