PII "Sprīdītis"

Pieredzes apmaiņas brauciens uz Jelgavu un Mārupi

02.11.2012.

Sanita Strakša
Pirmsskolas izglītības skolotāja


     Ļoti agrā trešdienas, 24. oktobra, rītā mēs, 15 iestādes darbinieki posāmies garajam ceļam uz Zemgales novadu. Jelgavā mūsu mērķis bija iepazīt pirmsskolas izglītības iestādes „Ķipari” un „Rotaļa”, bet Pierīgā – Mārupes pirmsskolas izglītības iestādi „Zeltrīti”.
     „Ķipari” pēc sava projekta un telpu izvietojumu līdzinās mūsu „Sprīdītim”. Šeit mūs laipni sagaidīja iestādes vadītāja Tija Mīlgrāve. Šī pirmsskolas iestāde pēc rekonstrukcijas (iepriekš šeit daudzus gadus atradās sākumskola) savas durvis bērniem vēra tikai 2011. gada 29.augustā. Bērnudārzā darbojas 11 grupiņas, kuras apmeklēt ir iespējams 250 bērniem, viena no tām ir bērniem ar attīstības traucējumiem. Šajā bērnudārzā tiek īpaši domāts par mazuļu veselību - ierīkota sāls istaba un baseins. Peldēšanas nodarbības notiek visu vecumu bērniem gan grupās, gan individuāli. Tas ir arī aprīkots ar palīgierīcēm bērniem ar īpašām vajadzībām, kas paver iespēju nodarbības baseinā izmantot arī terapeitiskos nolūkos.
     Otrs bērnudārza lepnums ir sāls istaba, kurā rehabilitācijas nolūkos var spēlēties bērni ar elpceļu traucējumiem, astmu un alerģijām. Istabas apmeklējuma nepieciešamību apstiprina bērnu ģimenes ārsts, bet uzrauga bērnudārza terapeits. Istabā vienlaikus var atrasties četri pieci bērni. Istaba ierīkota tā, lai bērni tajā varētu rotaļāties līdzīgi kā smilšukastē.
     Tāpat varējām apskatīt katru grupiņu, kā tās ir iekārtotas ar ļoti mūsdienīgām, ērtām mēbelēm. Sarunās ar iestādes vadītāju un metodiķi dalījāmies pieredzē par darba plānošanu. Saņemot interesanto dāvaniņu – lineālu/grāmatzīmi/magnētiņu ar „Ķiparu” logo, atvadījamies no iestādes saimniekiem un devāmies tālāk uz turpat Jelgavā esošo pirmsskolas izglītības iestādi „Rotaļa”
     Jelgavas pilsētas pašvaldības pirmsskolas izglītības iestāde „Rotaļa” pērn nosvinēja savu 30 gadu jubileju. Tas ir bērnudārzs ar senām tradīcijām, ļoti plašām, skaistām telpām. Iestādi apmeklē 276 bērni Šeit darbojas 12 grupiņas, divas apmeklē bērni ar fiziskās attīstības traucējumiem. Šo abu grupiņu mērķis ir sagatavot bērnus ar īpašām vajadzībām sociālajai integrācijai. Abu grupu telpas ir piemērotas tā, lai bērns varētu apgūt staigāšanas prasmes, ar bērniem strādā fizioterapeits, logopēds, psihologs. Grupā notiek individuāls darbs ar katru bērnu. To ir iespējams nodrošināt, jo katrā grupā nav vairāk kā 10 bērni.
     Iestādes vadītāja Ilze Putniece iepazīstināja ar grupu telpām, nesen izremontēto, lielo sporta zāli un bērnudārza lepnumu – peldbaseinu. Bērnudārza „Rotaļa” peldbaseins pēc rekonstrukcijas savas durvis vēra 2005.gada 1.februārī, gan bērnudārza audzēkņiem, gan arī pilsētas un apkaimes bērniem. Gadu gaitā uzkrāta pieredze arī zīdaiņu peldināšanā, ko atzinīgi novērtē gan mediķi, gan bērnu vecāki. Šī pirmsskolas izglītības iestāde turpina strādāt pēc „Soli pa solim” programmas, kā arī bija pirmie aizsācēji šai programmai Latvijā.
     Pēc sarunām un bērnudārza apskates atvadījamies no šīs istādes saimniekiem un devāmies nelielā ekskursija, lai iepazītu Jelgavas apkārtni no augšas. Kā? Tas bija pavisam vienkārši. Mēs apmeklējam bijušās Svētās Trīsvienības baznīcas torni. Tas ir vienīgais, kas palicis pāri no baznīcas, bet jelgavnieki veica rekonstrukciju un tajā dažos stāvos var aplūkot ekspozīcijas par Jelgavas vēsturi un caur stikloto jumtu apskatīt visu tuvāko Jelgavas apkārtni – Lielupes un iecavas upes krastus.
     Tālāk mūsu ceļš vedā uz Mārupi. Šeit 2010.gada 1.septembrī darbu sāka pirmsskolas izglītības iestāde „Zeltrīti” ar 12 grupiņām Interesanti tas, ka šeit katrai grupiņai nosaukums ir Latvijas putnu vārdos - Cielaviņas, Strazdiņi, Pūcītes utt. Šī pirmsskolas iestāde radās, izstrādājot pirmsskolas izglītības iestādes projektu, kurā tika nolemts, ka projektā tiks iesaistītas 4 pašvaldības – Mārupe, Ķekava, Ogre un Tukums. Šo pašvaldību pārstāvji kopā arī veidoja gan iepirkuma procedūras dokumentāciju, gan arī nosacījumus un vajadzības. Konkursā uzvarēja pilnsabiedrība “Acana”, kurā apvienojušies vairāki celtniecības un apsaimniekošanas uzņēmumi. Projekts paredz, ka par privātiem finanšu resursiem minētajās pašvaldībās tiks uzceltas pirmsskolas izglītības iestādes, ko pēc būvniecības beigām turpinās apsaimniekot.      Tāpat pilnsabiedrība “Acana” pilnībā ir aprīkojusi “Zeltrītus” ar visām nepieciešamajām mēbelēm, iekārtām, rotaļlietām un mācību līdzekļiem. Pēc būvniecības beigām Mārupes novada Dome nodrošina mācību un audzināšanas procesu, bet pilnsabiedrība “Acana” - bērnudārza uzkopšanu, apsardzi, apgādi ar nepieciešamo inventāru, tehniskā stāvokļa uzturēšanu, kā arī organizēs bērnu ēdināšanu un veic citas apsaimniekošanas un bērnudārza funkcionēšanai nepieciešamās darbības. Šeit ļoti savdabīgs likās telpu izkārtojums, garie koridori, gaišums un plašums, skaistie rotaļu laukumi. „Zeltrītos” savas otrās mājas raduši vairāk kā 250 mazie mārupieši. Padzēruši siltu tēju ar cepumiem, atvadījāmies no mūzikas skolotājas, kas mūs iepazīstināja ar iestādi.
     Tālāk devāmies uz Rīgu, kur sekoja noslēgums šai ļoti bagātīgajai dienai- skaistā un interesantā teātra izrāde Dailes teātrī, ko iestudējis režisors Jans Villems van den Boss (Lielbritānija) - „Amadejs”.
     Gūtās idejas un iespaidi noteikti bagātinās mūsu darbu „Sprīdītī ”.