PII "Pienenīte"

Meteņi

14.02.2013.

Dace Stopniece
PII ”Pienenīte” mūzikas skolotāja


Meteņam putru vāru
Deviņiem miezīšiem,
Man deviņi bāleliņi,
Miežu putras ēdājiņi.
(latv.t.dz.)


     Meteņdienas rītā Alūksnes PII „Pienenīte” bērnus sagaidīja vairāki pārsteigumi. Pirmais viesis bija pats Metenis (skolotāja I.Strupkāja), kurš bija saģērbies, kā jau Metenim pienākas – apakšā kažoks, jo vēl ir ziema, bet virsū krekls, jo drīz būs pavasaris. Metenim rokā bija kadiķa zars ar iesietu zvaniņu – to viņš skandināja un dzina ziemu projām.
     Metenis visus priecēja ar tautas dziesmām un aicināja kopīgās latviešu tautas rotaļās, viņš vēstīja arī šās dienas ticējumus... bet tad atskanēja zvārguļu skaņas, un jautru danci dancojot, ieradās ķekatnieku pulks – Kaza (PII vadītāja Ā.Driņina), Lapsa (saimniecības pārzine M.Venta), Čigāniete (veļas pārzine R.Nikolajeva), Vilks (mūzikas skolotāja I.Krasta), Vāvere (palīgstrādniece G.Kokoreviča).

Zvani skan, suņi rej
Es pie loga skatīties
Pilns pagalms ķekatiņu
Ar zirgiem sabraukušu!
(latv.t.dz.)


     Metenis sasveicinājās ar ķekatām, un priecājās, ka tās atnākušas, jo meteņos jau ir jāiet ciemos – jo tālāk, jo labāk.
     Ķekatnieki, savukārt, aicināja visus jautrā rotaļā „Kumeliņi, kumeliņi” (lat.t.rotaļa). Kaziņa rādīja piena kanniņu un solīja savu pieniņu, Čigānietei bija līdzi mazulis, bet Vāverei padusē bija baravika.
     Metenis vēstīja, ka agrāk Meteņdiena saukta par Pīrāgu dienu, viņš šodien arī cepšot pīrāgus. Bet vēl viņš vēlējās bērniem kaut ko skaistu dot – zelta pogas, tas bērniem sagādāja lielu jautrību.
     Pirms došanās cept pīrāgus, Metenis novēlēja bērniem kārtīgi izbraukties no kalna, savelt lielus sniega kamolus, lai augtu lielas kāpostgalvas un, lai vasara būtu auglīga, izvāļāties pa sniegu un papikoties... vēl var no sniega izveidot tortes un pīrāgus un pēc tam tos izdekorēt.
     Jautrai akordeona mūzikai skanot, ķekatas kopā ar Meteni devās projām.

     Noslēgumā – vēstījums, kā tapa attēlos redzamās maskas.
     Pamatmateriāli, no kā maskas šūtas, ir pašu darbinieku un bērnu vecāku ziedojums, tajā skaitā arī divi kažoki, kas tik labi tika izmantoti apdarēs – gan lapsas, gan vilka, gan vāveres maskai.
     Vilka galvas maska ir gatavota no porolona un izdekorēta ar minētā kažoka detaļām. Jāpiebilst, ka idejas, kā katru masku šūt, un arī to realizācija, ir pašu PII darbinieku kopdarbs.