PII "Pienenīte"

Izglītojoša nodarbība Alūksnes muzejā „Kā tapa Latvijas prece”

21.11.2011.

Ilona Līce
Alūksnes pirmsskolas izglītības iestādes „Pienenīte” skolotāja


      Sagatavošanas grupas „Pūcītes” un „Taurenīši”, un vecākā grupa „Bitītes” devās uz Alūksnes muzeju, lai uzzinātu, kā senos laikos no graudiņa nokļuva līdz maizes klaipiņam.
      Muzejā mūs sagaidīja laipni muzeja darbinieki un ieveda telpā, kur tika stāstīts un rādīts par maizes tapšanu.
      Muzeja darbiniece demonstrēja bērniem attēlus par labību un pastāstīja no kuriem graudiem tiek cepta balta un, no kuriem melna maizīte. Parādīja attēlu ar spriguli un pastāstīja, kā ar spriguli rijā tika kulti graudi. Tālāk no rijas graudi nonāca dzirnakmeņos, kuros graudi samalti par miltiem.
      Maizes cepšanu senos laikos uzskatīja par svētu procesu, tāpēc saimniece pirms mīklas jaukšanas sēja priekšautu un lika galvā lakatu. Mīkla tika mīcīta lielā abrā un, pēc tam veidoja maizes kukuļus un uz tiem zīmēja krusta zīmi.
      Uzzinājām, kā pārbaudīja krāsns siltumu, metos krāsnī mīklas piciņas, ja tās palika brūnas, tad krāsns gatava maizes cepšanai.
      Salīdzinot senos laikus un jaunos laikus, arī vēl mūsdienās maizes likšanai krāsnī izmanto maizes lāpstu – lizi.
      Uzzinājuši, kā top maize, bērni klausījās tautas dziesmas par maizi, pasaku par kukulīti un skaitīja skaitāmpantus, apguva senos jēdzienus: sētuve, sprigulis, abra, lize, dzirnakmens.
      Bērni tika iepazīstināti arī ar piena pārstrādi senos laikos. Iepazinās ar piena pārstrādes priekšmetiem, apguva jaunus jēdzienus – ciba, ķērne, mārciņa. Noslēgumā bērni klausījās tautasdziesmas par pienu.