<<< Atpakaļ

 

Ilzenes mazpulks – “Sējējs 2017” laureāts


02.11.2017.

Sarmīte Salmiņa,
867. Ilzenes mazpulka vadītāja 

Ilzenes mazpulks ir kļuvis par laureātu Zemkopības ministrijas rīkotajā konkursā “Sējējs” nominācijā “Rītdienas Sējējs - mazpulks”. Tas ir nozīmīgākais apbalvojums, kādu mazpulks var iegūt.

 Lai pretendētu uz nominācijas iegūšanu, vismaz 5 gadus veiksmīgi jādarbojas biedrībā “Latvijas Mazpulki”, aizstāvot individuālos un grupu projektus. Šim konkursam var izvirzīt gan vietējā pašvaldība, gan biedrība “Latvijas Mazpulki”.

Gatavojoties konkursam, Ilzenes mazpulks apkopoja paveikto. Kā teica kāds no žūrijas locekļiem, ja pats nebūtu redzējis, tad neticētu, ka viens mazpulks piecu gadu laikā spēj paveikt tik daudz.

Mazpulcēni katru gadu izstrādā savus individuālos vai grupas projektus, aizstāvot tos vispirms skolā, bet pēc tam reģionālajā forumā. Ilzenieši reģiona forumos ar savu veikumu nekad nav palikuši nepamanīti, jo vienmēr vairāki mazpulcēni ieguvuši godalgotās vietas. Vēl tagad ar prieku atceramies, ka pirms diviem gadiem tieši uz Ilzeni sabrauca ap simts mazpulcēniem, lai piedalītos Vidzemes reģionu forumā.

Ilzenes mazpulks kopš atjaunošanas 2011. gadā katru gadu sadarbojas ar z/s “Ezerkauliņi”, vairākus gadus esot starp čaklākajiem dārzeņu audzētājiem. Mazpulcēni  kopā ir nodevuši vairāk kā 7,5 tonnas burkānu, biešu, sīpolu un pupiņu. Šis gads lielo lietavu dēļ gan mums  nebija veiksmīgs, jo nodevām tikai 60 paciņas šalotes sīpolu. Lielākā daļa sīpolu vienkārši sapuva.

Ilzenes mazpulcēni jau sešus gadus katru pavasari un vasaru strādā savā siltumnīcā. Tur tiek audzēti puķu un dārzeņu stādi, bet vasarā rūpējamies par 100 tomātu stādiņiem. Izaudzēto galvenokārt izmantojam skolas kopgaldam. Šajā sezonā ikviens varēja sekot līdzi Re: TV raidījumam “Es varu būt zaļš!”, kā Ilzenes mazpulcēniem veicas ar eko tomātu audzēšanu. Filmēšanas grupa pie mums ieradās gan pavasarī, gan vasaras otrajā pusē.  Bērni stāstīja gan par to, kā tomātus apkopjam, gan iepazīstināja ar dažādajām šķirnēm, kas auga mūsu siltumnīcā.

Mūsu mazpulks kopš 2016. gada nodarbojas arī ar sukāžu gatavošanu. Rudenī lasām, tīram un žāvējam pīlādžus, ziemā pārstrādājam ķirbjus. Tos audzējam arī paši, bet pavasarī un vasaras sākumā gatavojam gardās rabarberu sukādes. Esam iemācījušies sukādes ne tikai pagatavot, bet arī safasēt un glīti noformēt. Savus ražojumus gan dāvinām saviem draugiem un atbalstītājiem, gan pārdodam tirdziņos, visveiksmīgākā tirgošanās mums izdodas Pļaujas svētkos Atē un vietējos tirdziņos, protams, arī tirdziņos, kas notiek pirms reģionu forumiem. Iepriekšējā sezonā izgatavojām vairāk kā 20 kg sukāžu.

Lepojamies arī ar veiksmīgu dalību dažādos vērienīgos konkursos. Mums iepriekšējā sezonā izdevās uzvarēt Vides aizsardzības fonda un Re:TV organizētajā konkursā “Es varu būt zaļš”, kur stāstījām par “zaļajiem” tīrīšanas līdzekļiem. Lai ar savām idejām iepazīstinātu vietējo sabiedrību, tad mēs rīkojām izglītojošu pasākumu. 10 mēnešu garumā piedalījāmies LLKC konkursā “Šodien laukos”, lepojamies, ka ieguvām augsto 5. vietu 40 komandu konkurencē. Ilzenes mazpulks bija iniciatori arī makulatūras vākšanas konkursam “Tīrai Latvijai”. Šajā konkursā ieņēmām 5.vietu valstī pēc savāktā makulatūras daudzuma uz vienu skolēnu.

Tā kā mazpulcēniem ir ne vien čaklas rokas un gudra galva, bet arī laba sirds, tad neaizmirstam arī par labajiem darbiem vietējai sabiedrībai. Mēs katru gadu dāvinām savus izaudzētos stādiņus skolas un pagasta puķu dobēm, apciemojam pensionārus Ziemassvētku laikā, dāvinot pašu gatavotus našķus. Ar Ilzenes pagasta pašvaldības atbalstu esam atjaunojuši dabas taku, kurā aug gandrīz visas Latvijā biežāk sastopamās koku sugas.  

Mūsu lielais draugs un sadarbības partneris ir biedrība “Ilzenes attīstībai”, jo pateicoties sadarbībai ar šo biedrību, esam piedalījušies vērienīgos projektos. Ar Ināras un Borisa Teterevu fonda atbalstu esam ieguvuši lietošanā augļu žāvētāju un jaudīgu ābolu sulu spiedi.

Ilzenes mazpulcēni savās nodarbībās, protams, spēlē arī dažādas izglītojošas spēles, strādā rokdarbus, dodas pārgājienos. Esam priecīgi, ka pagājušajā pavasarī varējām aizbraukt pašu nopelnītā ekskursijā uz mums tik tālo Tērveti, bet iepriekšējā vasarā, dodoties velo pārgājienā, izstrādājām velo maršrutu pa Ilzenes un Zeltiņu pagastiem.

Kā vadītāja esmu lepna arī par to, ka Ilzenes mazpulks ir tik daudzskaitlīgs, jo par savu mazpulcēnu varu saukt gandrīz ikvienu Ilzenes pamatskolas skolēnu un diezgan kuplu mūsu skolas absolventu pulciņu.
Esam pateicīgi biedrībai “Latvijas Mazpulki” par saturīgajiem un daudzveidīgajiem pasākumiem, kuros varam piedalīties. Tie ir dažādi semināri par dārzeņu audzēšanu, ikgadējās konferences, sporta spēles un nometnes. Ir iepazītas tik daudz Latvijas vietas. Protams, pateicoties tieši “Latvijas Mazpulkiem”, mēs varējām piedalīties prestižajā konkursā “Sējējs”.

Paldies, protams, arī pašiem bērniem, vecākiem, Ilzenes pagasta zemniekiem un Ilzenes pagasta pārvaldei par darbu, atbalstu un sirsnīgajiem apsveikumiem.
Sagaidot Latvijas simtgadi Ilzenes mazpulcēni nākampavasar plāno iestādīt liepu aleju, jo Ilzene tiek saukta arī par liepziedu zemi.


Alūksnes novada pašvaldība
Dārza ielā 11, Alūksnē, LV-4301
tālr. 643 81496, fakss 643 81150 e-pasts: dome@aluksne.lv