<<< Atpakaļ

“BioLoģiski! Tīra pārtika cilvēkam un videi”31.05.2016.

Bioloģiskā lauksaimniecība ir tāda sistēma, kas ražo pārtiku, ievērojot augu un dzīvnieku dabīgo dzīves ciklu un procesus. Bioloģiskā lauksaimniecības principi, kas ir aprakstīti likumdošanā, nosaka, ka lauksaimnieki, kuri vēlas saimniekot bioloģiski, tiek sertificēti, kontrolēti un uzraudzīti. Saimniecību un tās produktus par bioloģiskiem vai ekoloģiskiem, vai saīsināti – bio vai eko – drīkst saukt tikai tad, ja to ir pārbaudījuši neatkarīgi inspektori un atzinuši, ka var piešķirt bioloģisko sertifikātu. Par bioloģisko sertifikātu liecina zaļās ekolapiņas marķējums  – Eiropas Savienības vienoto ekomarķējumu. “Dabīgs”, “dabisks”, “roku darbs” u.tml. vārdi uz iepakojuma nav aizliegti jebkuram produktam, bet tie  nenozīmē to pašu, ko ‘’bio’’, ‘’eko’’.

Latvijā šobrīd ir vairāk nekā 3500 bioloģiski sertificētas saimniecības, un kopējā bioloģiski sertificētā lauksaimniecības platība ir gandrīz 12% no visas lauksaimniecības platības. Tātad Latvija ir par vienu desmito daļu bioloģiska jau tagad, tomēr lielākā daļa šīs teritorijas ir ganības – visvairāk pie mums bioloģiski ražo pienu un gaļu.

Alūksnes novadā atrodas vairāk nekā 110 bioloģiskās saimniecības,  produktu ražotnes un cita veida bioloģiskie uzņēmēji. Populārākie bioloģiskie saimnieki Alūksnes novadā ir Z/S “Vārnukalni” un Z/S ”Mauriņi”. Bioloģiskos produktus Alūksnes novadā var iegādāties veikalā “Maxima”, bet vietējo bioloģisko zemnieku un iegādāties bio pārtiku var arī gandrīz vai tieši no lauka. Bioloģiskos zemniekus var meklēt šeit: www.biologiski.lv vai http://www.bioinfo.lv, bet sev tuvāko tiešās pirkšanas pulciņu šeit http://tiesapirksana.lv/kontakti.html. Alūksnei tuvākais tiešās pirkšanas pulciņš ir Gulbenē.

Teksta autors: kampaņa “BioLoģiski! Tīra pārtika cilvēkam un videi”
Alūksnes novada pašvaldība
Dārza ielā 11, Alūksnē, LV-4301
tālr. 643 81496, fakss 643 81150 e-pasts: dome@aluksne.lv