<<< Atpakaļ

Skolēni kopā ar zinātniekiem pētīs Alūksnes ezera barības ķēdi09.10.2015.

 

Pirmdien, 12.oktobrī Alūksnes novada skolēni kopā ar Vides risinājumu institūta (VRI) un Latvijas Hidroekoloģijas institūta (LHEI) zinātniekiem pētīs Alūksnes ezera barības ķēdi un noteiks klimata pārmaiņu izraisīto seku ietekmi uz ezera ekoloģiju.

Ezeru ekoloģisko stāvokli ietekmē gan globālās klimata pārmaiņas, gan nepārdomāta cilvēku rīcība.  Lai noskaidrotu situāciju Alūksnes ezerā, zinātnieki pēta tā barības ķēdi.  Šoreiz pētniecības procesā iesaistīsies arī Malienas pamatskolas un Bejas pamatskolas skolēni, tādā veidā papildinot savas zināšanas ezera ekoloģijā un apzinoties cilvēka rīcības potenciālās sekas.

Alūksnes ezers atrodas pašā pilsētas centrā, tāpēc tas ir viegli pieejams kā makšķerniekiem, tā aktīvās atpūtas cienītājiem. Lai nākotnē aktīvās ezera krastu apdzīvošanas un klimata pārmaiņu dēļ nerastos draudi ezera veselības stāvoklim, jau šobrīd nepieciešams izstrādāt zinātniski pamatotu ezera apsaimniekošanas plānu. Par ezera veselības stāvokli liecina tā barības ķēdes struktūra, tāpēc VRI un LHEI pētnieki veic detalizētu barības ķēdes izpēti – fitoplanktona (aļģu) un zooplanktona izpēti caur mikroskopiem; gliemeņu uzvedības analīzi; zivju paraugu ievākšanu; paraugu svēršanu un mērīšanu; kā arī zivju kuņģa izpēti.  

Izpētes projekta ietvaros līdz nākamā gada maijam zinātnieki pētīs gan Alūksnes, gan Burtnieka ezeru. Rezultāti visiem interesentiem būs pieejami projekta tīmekļa vietnē un pašvaldībās. Projektu finansiāli atbalsta Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) finanšu instruments un to līdzfinansē Vides risinājumu institūts un Latvijas Hidroekoloģijas institūts.

Projekta tīmekļa vietne pieejama: www.cycle.videsinstituts.lv
Alūksnes novada pašvaldība
Dārza ielā 11, Alūksnē, LV-4301
tālr. 643 81496, fakss 643 81150 e-pasts: dome@aluksne.lv