Par trūcīgas vai maznodrošinātas personas statusa saņemšanu atbalstam norēķiniem par elektrību



07.01.2015.

Evita APLOKA,
Alūksnes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste

No 2015. gada 1. janvāra, atveroties elektroenerģijas tirgum, daudzbērnu ģimenes un maznodrošinātās vai trūcīgās personas katru mēnesi var saņemt atbalstu norēķiniem par elektroenerģiju, ja tās ir izvēlējušās „Latvenergo” kā savu elektroenerģijas tirgotāju.

Trūcīgās un maznodrošinātās personas par pirmajām 100 izlietotajām kilovatstundām (kWh) mēnesī var norēķināties par cenu, kas atbilst līdzšinējam Starta tarifam, bet par pārējām – atbilstoši izvēlētajam „Elektrum” produktam.
Ģimenes, kurās aug trīs vai vairāk nepilngadīgi bērni vai aizbilstamie, pēc pieteikšanās atbalstam par pirmajām 300 izlietotajām kilovatstundām mēnesī var norēķināties par cenu, kas atbilst līdzšinējam Starta tarifam, bet par pārējām – atbilstoši izvēlētajam „Elektrum” produktam.
Daudzbērņu ģimenes minētajam atbalstam var pieteikties portālā www.e-latvenergo.lv vai „Latvenergo” klientu apkalpošanas centros. Savukārt maznodrošinātajām un trūcīgajām personām, lai atbalstu saņemtu, pašvaldības Sociālajā dienestā, kārtojot maznodrošinātas vai trūcīgas personas statusu, noteikti ir jānorāda „Latvenergo” līguma numurs, uz kuru atbalstu attiecināt.
Lai varētu saņemt atbalstu norēķiniem par elektrību, Alūksnes novada Sociālajā dienestā ļoti daudz cilvēku interesējas par trūcīgas un maznodrošinātas personas statusu un nosacījumiem, pēc kuriem var tikt piešķirts trūcīgas un maznodrošinātas ģimenes (personas) statuss.

2010.gada 30.marta Ministru kabineta noteikumi Nr.299 „Noteikumi par ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atzīšanu par trūcīgu” nosaka ienākumu un materiālā stāvokļa līmeni, kuru nepār­sniedzot, ģimene, kas sastāv no laulātajiem, personām, kurām ir kopēji izdevumi par uzturu un kuras mitinās vienā mājoklī, vai atsevišķi dzīvojoša persona (turpmāk – ģimene (persona)) tiek  atzīta par trūcīgu, kā arī kārtību, kādā novērtējami ģimenes (personas) ienākumi un materiālais stāvoklis.
Nosakot ģimenes (personas) atbilstību trūcīgā statusam, ņem vērā šādus kritērijus:
1) vidējie ienākumi katram ģime­nes loceklim pēdējo triju mēnešu laikā nepārsniedz 128,06 eiro;
2) tai nepieder naudas līdzekļu uzkrājumi, vērtspapīri vai īpašums;
3) tā nav noslēgusi uztura līgumu;
4) tā nesaņem ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijas sniegtos pakalpojumus vai tā neatrodas ieslodzījumā;
5) persona ir reģistrējusies Nodarbinātības valsts aģentūrā kā bezdarbnieks.       
Ģimenes (personas) ienākumu un materiālā stāvokļa atbilstību šajos noteikumos noteiktajam līmenim novērtē un lēmumu par ģimenes (personas) atbilstību trūcīgas ģimenes (personas) statusam pieņem tās pašvaldības sociālais dienests, kuras teritorijā ģimene (persona) reģistrējusi savu dzīvesvietu.
Ģimenes (personas) atbilstību trūcīgas ģimenes (personas) statusam pašvaldība novērtē pēc rakstiska iesnieguma saņemšanas, kuru iesniedzis viens no ģimenes locekļiem vai atsevišķi dzīvojoša persona.
Lai novērtētu ienākumus un materiālo stāvokli, iesniedzējs aizpilda un iesniedz pašvaldības sociālajā dienestā iztikas līdzekļu deklarāciju, kā arī iesniedz izziņas vai sniedz ziņas par ienākumiem, ja nepieciešamā informācija nav pašvaldības un valsts datu reģistros. Deklarāciju paraksta iesniedzējs, apliecinot deklarācijā norādīto ziņu patiesumu un sociālais dienests ne vēlāk kā mēneša laikā pēc iesnieguma saņemšanas pieņem lēmumu par ģimenes (personas) atbilstību trūcīgas ģimenes (personas) statusam, izsniedzot rakstisku izziņu par atbilstību trūcīgas ģimenes (personas) statusam. Ģimene (persona) tiek atzīta par trūcīgu, sākot ar to mēnesi, kurā pieņemts lēmums par trūcīgas ģimenes (personas) statusa piešķiršanu. Trūcīgas ģimenes (personas) statusu nosaka uz laiku no trim līdz sešiem mēnešiem.
Novērtējot atbilstību trūcīgas ģimenes (personas) statusam, par īpašumu netiek uzskatīti šādi nekustamie īpašumi: zeme, kuras kopējā kadastrālā vērtība nepārsniedz 4270 eiro,viena ēka, kuras lietošanas veids saskaņā ar zemesgrāmatas datiem, ir dārza māja un garāža vienam automobilim. Par kustamo īpašumu netiek uzskatīts viens vieglais automobilis, motocikls vai motorollers, kurš ir ģimenes īpašumā, kā arī viens velosipēds vai mopēds katram ģimenes loceklim.
Maznodrošinātas personas (ģimenes) statusa kritērijus nosaka 2009.gada 17.septembra Alūksnes novada pašvaldības saistošie noteikumi Nr.8/2009 „Par maznodrošinātas personas (ģimenes) statusa noteikšanu Alūksnes novadā”, nosakot, ka persona (ģimene) atzīstama par maznodrošinātu, ja tās ienākumi uz katru ģimenes locekli pēdējo trīs mēnešu laikā nepārsniedz 60% no attiecīgā gada 1. janvārī spēkā esošās minimālās darba algas apmēra valstī (2015. gadā 216,00 eiro), kā arī, ja personai un tās ģimenes locekļiem nepieder nekustamais īpašums – dzīvojamās ēkas vai dzīvokļi un tā atbilst citiem normatīvajos aktos par ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atzīšanu par trūcīgu un pašvaldības saistošajos noteikumos noteiktajiem kritērijiem.

Alūksnes novada Sociālā dienesta vestibilā, Lielā Ezera ielā 11, Alūksnē un katra novada pagastā ir pieejama informācija par pašvaldības nodrošinātajiem sociālajiem pakalpojumiem un sociālo palīdzību, kā arī likumi sociālajā jomā. Informācija par sociālo dienestu, sniedzamajiem pakalpojumiem un sociālo palīdzību, darba laiku un pieņemšanas kārtību ir atrodama arī internetā – pašvaldības mājas lapā www.aluksne.lv.




Alūksnes novada pašvaldība
Dārza ielā 11, Alūksnē, LV-4301
tālr. 643 81496, fakss 643 81150 e-pasts: dome@aluksne.lv