Liepna - robežstabiņš Latgales un Vidzemes robežā


15.10.2014.

Producentu grupa „Lietišķā Latgale”

Kur īsti beidzas Latgale un sākas Vidzeme? Radio raidījums “Pi myusim Latgolā” turpina pirms pāris nedēļām iesākto Latgales robežas meklēšanu, šoreiz raidījuma “Pi myusim Latgolā”, kas dzirdams radio “Ef-Ei” un “Divu krastu radio”, veidotāji viesojās Alūksnes novada Liepnā, lai noskaidrotu vai kultūrvēsturiskajā Latgales teritorijā arī šodien vēl var dzirdēt latgaliešu valodu.

“Mēs kādreiz piederējām pie Latgales, tad, kad bijām Balvu rajons, tad, kad bija Viļaka. Bet tagad mēs esam pie Alūksnes novada. It kā sevi vairs neuzskatām par latgaliešiem, bet latgaliski saprotam un runāt protam,” atzīst kārtējā ekspedīcijā, meklējot Latgales robežas, satiktā Liepnas iedzīvotāja Anna Apšusala. Šoreiz radio raidījuma veidotāji ir izmetuši līkumu līdz pašai Ziemeļlatgales un Vidzemes robežai, lai noskaidrotu, kur vēsturiski meklējama Latgale un kur tā ir joprojām. Liepna atrodas Vidzemes plānošanas reģionā, Alūksnes novadā, tomēr, Rēzeknes–Aglonas Romas katoļu baznīcas diecēzes, tātad Latgales pārvaldes teritorijā.
“Es gan tās robežas nezinu, bet to, ka mūsu katoļu baznīca pieder Rēzeknes diecēzei, tas ir skaidrs,” apstiprina Anna Apšusala, atklājot, ka lūgšanu grāmata latgaliešu valodā viņai arī esot. Bet Vidzemes un Latgales robeža viņasprāt meklējama turpat, kur tā šobrīd novilkta kartē - starp Alūksnes un Viļakas novadiem. Savukārt, Liepnas Tautas nama vadītāja Lienīte Zučika atzīst: “Esam pierakstīti gan pie Alūksnes rajona bijuši, gan pie Balvu rajona, gan atpakaļ pielikti pie Alūksnes rajona, un šobrīd arī esam Alūksnes novadā. Tā tas iegājies un bieži vien cilvēki nesaprot, kur tāda Liepna atrodas.” Tajā pat laikā latgaliešu folklora te saglabājusies un iespējams tieši tāpēc Lienīte Zučika uzsver, ka tā, kā cilvēka prātam robežu nav, nav arī korekti novilkt striktu robežu starp vidzemniekiem, malēniešiem vai latgaliešiem.
Bet pie Liepnas Tautas nama nejauši satiktie Liepnas iedzīvotāji Anda un Pēteris savā starpā sarunājas latgaliski un raidījumam “Pi myusim Latgolā” lepni vēsta, ka ir latgalieši un atklāj, ka latgaliski ikdienā runā gandrīz lielākā daļa Liepnas iedzīvotāju, to gan nevar teikt par Kūdupi, tālāko punktu, kur bija devušies raidījuma veidotāji.
Visu raidījumu “Pi myusim Latgolā” par Latgales un Vidzemes robežu meklējumiem Alūksnes novada Liepnā klausieties sekojot zemāk norādītajām saitēm.

Klausīties raidījumu:
http://www.pimyusimlatgola.lv/pi-myusim-latgola/
http://www.lakuga.lv/wp-content/uploads/2014/10/Pi-myusim-Latgola-10_10_2014.mp3

Informācijai:
Raidījumi "Pi myusim Latgolā" skan radio "Ef-Ei" (FM 91,4 Rēzekne) un "Divu krastu radio" (FM 96,9 Jēkabpils, FM 90,1 Daugavpils):
ceturtdien 17:30 (atkārt.piektdien 10:30, 19:30, sestdien 11:00) - kultūras aktualitātes;
piektdien 18:30 (atkārt.sestdien 13:00) - nedēļas aktualitātes;
sestdien 16:00 (atkārt.svētdien 16:00) - nedēļas intervija.
Raidījumu iespējams noklausīties arī internetvietnēs latgale.lv, lakuga.lv.
Radio raidījumu ciklu “Pi myusim Latgolā” veido producentu grupa “Lietišķā Latgale”.
Raidījumu cikls top Nacionālās Elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes rīkotā konkursa "Par raidījumu veidošanu 2014. gadā Latgales reģionālajos un vietējos plašsaziņas līdzekļos, kas raida radio programmas" ietvaros.

 

Alūksnes novada pašvaldība
Dārza ielā 11, Alūksnē, LV-4301
tālr. 643 81496, fakss 643 81150 e-pasts: dome@aluksne.lv