„Dziesmā ir spēks”

05.03.2014.


Biedrība „Interešu centrs „Jaunanna”” kopā ar dziesminieci Ingu Karpiču Jaunannā organizē mediatīvu tautasdziesmu sadziedāšanu.

Sestdien, 22. martā, plkst. 14.00 Jaunannas Tautas namā kopā sanākšanas pasākums «Dziesmā ir spēks». Pati māksliniece to definē kā meditāciju, ko spējam izjust, dziedot tautasdziesmas kokles pavadījumā.

To kā atklāta kokle un ceļš pie tautasdziesmas, stāsta Inga: «Visu dzīvi esmu dziedājusi. Iesākumā vienkārši- lai dziedātu, jo iekšēja vēlme būt mūzikā vienmēr ir saukusi un atgādinājusi par sevi. Piedalījos mūzikas šovā «O! Kartes skatuve» un saskāros ar lielās skatuves netīrajām aizkulisēm, kurās nācās atrast veidu, kā būt. Paši jau ne reizi vien dzīvē piedzīvojam grūtības, kas sirdi plēš pušu, tomēr tas vienmēr pāriet. Agri vai vēlu, bet pāriet. Man šoreiz lielākais ieguvums caur šiem pārbaudījumiem ir iegūtās atziņas- kā vēlos dzīvot, ko vēlos panākt caur mūziku! Divas svarīgākās jomas manā dzīvē: mūzika un joga . Pēc šova sapratu, ka šīs abas lietas varu apvienot - izpildīt mūziku ar garīgu vērtību, kas cilvēkiem spēj dot ļoti daudz, spēj nest harmoniju! Un tāda ir mūsu senā tautasdziesma, kurā ierakstīta liela gudrība, caur kuru pamazām veras vaļā mūsu dvēsele un iekšēji spējam atsākt smaidīt, jo dvēsele nāk mājās pie sevis, pie sava pirmavota, kas savukārt atver mūs iekšējam mieram, un patiesībā ir mūsu dabiskais stāvoklis! Kā saka tautasdziesmas- kokle ir Dieva dota. Koklei ir stīgas un arī mūsu dvēselei ir stīgas, kas jānoskaņo, lai tās skanētu harmoniski. Mūsu senči zināja - tautas dziesma ceļ tautas garu, pašapziņu un liek apzināt dvēseles spēku.»

Tautasdziesmu sadziedāšana notiek, sēžot aplī. Katram tiek izdalīti tautasdziesmu vārdi. Šī nav parasta dziedāšana; šeit mēs katrs koncentrējamies uz iekšējām sajūtām, kas raisās, dziedot tautasdziesmu vārdus, jo nereti tautasdziesma spēj veidot vizuālas ainas mūsu acu priekšā, ja acis esam aizvēruši dziedāšanas laikā. Tāda tad ir šī iepriekšminētā meditācija- ļauties tautasdziesmu maģisko vārdu dziedinošām vibrācijām. Protams, sajūtas un rezultāts ir atkarīgs no mums katra paša- cik mēs spējam būt šeit un tagad ar dziesmu, "atslēdzot" visas liekās ikdienas domas par to, kurā veikalā vēl jāieskrien, ko gatavosim vakariņās vai tamlīdzīgi. Galvenais ir atvērt sevi iekšēji, atvērt savu sirdi dziesmai un rūpīgi vērot, ko tā mums stāsta. Ikdienā būt brīvam un nesasaistītam ne vienmēr izdodas, bet, kad aizveram acis vai vienkārši no sirds dziedam un esam paši ar sevi un dievišķo mūsos, tad brīvība ir daudz vieglāk panākama. Aicinu katru, kura sirdi šie vārdi uzrunāja vai lika sajusties līdzīgi, pievienoties tautasdziesmu sadziedāšanai, lai kopīgi rastu ceļu atpakaļ pie sevis un iekšēja miera, kas savukārt ikdienā mums palīdz sasniegt to, ko vēlamies.

Pēc dziedāšanas ikviens no dalībniekiem tiek aicināts pie siltas tējas tases pakavēties kopīgās sarunās vai vienkārši pabūt kopā.Alūksnes novada pašvaldība
Dārza ielā 11, Alūksnē, LV-4301
tālr. 643 81496, fakss 643 81150 e-pasts: dome@aluksne.lv