26. jūlijā - Pirmie Vispasaules Malēniešu svētki Jaunlaicenē


30.06.2014.


Ir diezgan dzirdēts par malēniešiem un viņu lielo gudrību. Tādēļ nav jēgas kaut kur citur maldīties, iesim taisni uz Malēniju ...

2014.gada 26.jūlijā

ikviens un katrs viens tiek sevišķi gaidīts
Alūksnes novada Jaunlaicenē
uz Pirmajiem Vispasaules Malēniešu svētkiem!


estrādē

12.00 Galveno Malēniešu un svētku izrīcību priekšā stādīšana
12.30 Malēniešu balsu un kāju iekustināšana
Piedalās Alūksnes novada amatierkolektīvi
15.30 Dienas koncertuzvedums „Malēniešu dzīves ainiņas”
Piedalās Alūksnes novada amatierkolektīvi
19.30 “Mirage Jazz Orchestra” (vadītājs malēnietis Lauris Amantovs), kurzemnieka Andra Ērgļa un dziedošu Malēniešu LIELKONCERTS (ieeja: 1,50 EUR)
21.30 Balles dančus spēlēs skanīgākie Malēnieši
Zigmārs un Edgars Krūmiņi, Kristīne Šomase, Uldis Mūrnieks, Lauris Amantovs, Normunds Veļķeris, grupas “Savējie”, “Putukvass”, “Rakari”, “Gunārs un Zane”, Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas vokāli instrumentālais ansamblis

Visas dienas garumā notiks Radošo, Ačgārno, Jautro, Gudro, Viesmīlīgo, Ēdelīgo, Sportisko Malēniešu satikšanās un sadraudzēšanās

tautas nama mazajā zālē
12.40 Ačgārnās spēles

muzejā
12.30 Stāsti par malēnieti un viņa valodu, vārdu mācīšanās, galvas mežģis u.c.
14.30 Gunāra Ozoliņa un Viļņa Blūma mākslas filmas “Viena vasara” demonstrēšana, tikšanās ar radošo grupu

muižas parka teritorijā
12.00  Amatnieku un mājražotāju tirdziņš
Pieteikšanās pa tālruni 26123250, epastu bibl.jaunlaicene@aluksne.lv līdz 23.jūlijam
12.40 Amatnieku parāde, malēniskas atrakcijas, jautras stafetes, Malēniešu maisa būvēšana, Malēniešu goda grāmatas rakstīšana, naudas kalšana, maizes cepšana, lielā Malēniešu svēršana u.c.
14.30 Malēniešu sacensības muižas dīķī “Labdarības bumbu dzīšana”
Sacensību kartes būs pieejams no 07.07. Alūksnes un Apes novada fondā
Dārza ielā 8A, tālr. informācijai 28642250

pamatskolā
12.40 Skološanās ne pa jokam, Grāmatu tirdziņš
13.30 Satikšanās ar malēnietēm Māru Svīri un Liju Brīdaku
17.30 Grāmatas “Kultūrvēstures avoti. Alūksnes novads” atkārtotā izdevuma atvēršanas svētki, tikšanās ar Latvijas Zinātņu akadēmijas, Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas gudrajiem prātiem


Diezin vai būs kāds, kurš nebūtu dzirdējis vismaz vienu stāstu par savdabīgajiem malēniešiem,  nu, kaut vai to, kā malēnieši uzbūvējuši māju bez logiem un tad gaismu ar maisiem istabā nesuši.  Bet kādi malēnieši ir patiesībā? To piedāvājam uzzināt 26. jūlijā Alūksnes novada Jaunlaicenē, kur notiks Pirmie Vispasaules Malēniešu svētki.

Jau no pulksten 12 līdz pat vēlam vakaram Jaunlaicenes muižas muzejā, parkā, skolas telpās un tautas namā notiks visdažādākās svētku aktivitātes, kurās īpaši gaidīti, protams, būs savējie – malēnieši no malu malām, bet aicinām ciemos arī kaimiņus – slātaviešus, čangaļus un viesus no vēl tālākām vietām, lai noskaidrotu, vai kāds var prātā un izveicībā pārspēt malēnieti.

Svētku rīkotāji ir atraduši septiņas malēnieša rakstura iezīmes - malēnietim gribas būt galvenajam, radošam, jautram, gudram, viesmīlīgam, reizēm viņam sanāk būt ačgārnam un malēnietis pēc savas būtības ir arī ēdelīgs. Tad nu ikviens svētku apmeklētājs varēs izbaudīt dažādas aktivitātes atbilstoši šīm rakstura iezīmēm.
Katrs svētku apmeklētājs varēs sev izgatavot malēniešu maisiņu un par piedalīšanos aktivitātēs saņemt pogas, lai noslēgumā pierādītu, ka malēnieši māk izgriezt visiem pogas. Savāktās pogas varēs apmainīt pret nozīmīti “Esmu malēnietis”, bet, lai tās neaizietu postā, pogas varēs iestiprināt speciālā, mākslinieka Raula Zitmaņa veidotā Malēniešu gaismas maisā.

Pasākumā būs iespēja iesaistīties dažādās radošajās darbnīcās, ko piedāvās amatnieki no Tautas lietišķās mākslas studijas “Kalme”, keramiķis Uģis Puzulis, kalējs Laimonis Bāliņš, piemēram, izkalt savu Malēnijas naudu – malēni.

Muižas muzejā varēs gan kopā ar muzeja gudrajiem prātiem iepazīt malēniešu valodu, gan noskatīties novadnieku Gunāra Ozoliņa un Viļņa Blūma filmu “Viena vasara” un Bejas novadpētniecības centra radīto filmu “Malēniešu stāsti”.

Svētku gaitā notiks svarīgākā malēnieša meklēšana, tādēļ katrs, kurš to vēlēsies, tiks nosvērts un varēs uzzināt, kādā malēnieša svara kategorijā ietilpst. Visu laiku svarīgākais malēnietis tiks pie lielā malēniešu maisa un slavināšanas.

Viesos tiks gaidītas pazīstamās novadnieces Māra Svīre un Lija Brīdaka, ciemiņi no Latvijas Zinātņu akadēmijas un Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas, lai svinētu grāmatas “Kultūrvēstures avoti un Alūksnes novads” otrā izdevuma atvēršanas svētkus, runātu par malēniešu radošumu un to, kā malēnieši jūtas, kad ikdienā nedzīvo Malēnijā, bet ar domām tomēr tur ir. Ikviens interesents varēs iegādāties gan minēto grāmatu un citus izdevumus un suvenīrus, arī jauno nacionālā mantojuma suvenīrmonētu “Alūksnes novads”, kas nupat nākusi klajā.

Svētku laikā notiks arī amatnieku un mājražotāju tirdziņš, kuram tirgotājus aicinām pieteikties līdz 23. jūlijam pa tālruni 26123250 vai uz e-pastu bibl.jaunlaicene@aluksne.lv.

Vēl Malēniešu svētku laikā notiks Alūksnes no Apes novada fonda labdarības pasākums, kura dalības kartes jau šobrīd var iegādāties. Līdzekļi no tām nonāks fonda labdarības mērķiem, savukārt ikviens, kurš karti būs iegādājies, kļūs par savdabīgas izlozes dalībnieku – svētku dienā bumbas, uz kurām būs katra kartes pircēja kārtas numurs, tiks samestas muižas parka dīķī. Tad īpašie dzinēji laivās ar stibiņām tās dzīs uz otru krastu, kur, atkarībā no balvu skaita, bumbas tiks izzvejotas. Jāpiebilst, ka balvas būs dažādas, bet galvenajā balvā - velosipēds.

Dienas koncertuzvedumā Alūksnes novada amatiermākslas kolektīvi rādīs ainiņas no malēniešu dzīves, bet vakarā Jaunlaicenes estrādē kopā ar „Mirage Jazz orchestra” malēnieša Laura Amantova vadībā jestras malēniskas ziņģes dziedās kurzemnieks Andris Ērglis un vairāki skanīgu balsu īpašnieki malēnieši - Krūmiņu ģimene, Edgars Krūmiņš un Kristīne Šomase, Normunds Veļķeris, Aigars Steberis, Uģis Pūpols, Jaunlaicenes folkloras kopa “Putnis”, Ieva Bistrova. Savukārt ballē spēlēs īstenie malēniešu muzikanti – daudzas Alūksnes novada muzikālās grupas.
Svētku programma www.aluksne.lv.

 Alūksnes novada pašvaldība
Dārza ielā 11, Alūksnē, LV-4301
tālr. 643 81496, fakss 643 81150 e-pasts: dome@aluksne.lv