Alūksnes muzejs aicina apmeklēt Leļļu Mākslas muzeja izstādi „Kofermājiņu ceļojums”


25.06.2014.


Linda Apšusala,
Alūksnes muzeja izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem speciāliste


Alūksnes muzejā, Pils ielā 74, no 4. jūlija līdz 27. augustam apskatāma mākslinieces Ināras Liepas ceļojošā Leļļu Mākslas muzeja izstāde „Kofermājiņu ceļojums”.

Izstādē apskatāma mākslinieces Ināras Liepas rotaļlietu privātkolekcija, kurā apkopotas dažādu laiku un no dažādiem materiāliem izgatavotas rotaļlietas, spēles un lelles. Kolekcijā atrodami gan unikāli pasaulslavenu leļļu fabriku ražojumi, kā piemēram, Armand Marseille, Bebe Bru, Kämmer & Reinhardt lelles un Margarete Steiff rotaļu lāči, gan pašas Ināras Liepas autorlelles, gan bērnu vecāku darinātas rotaļlietas.

2012. gada sākumā Leļļu Mākslas muzejs, zaudējot telpas Vecrīgā, bija nonācis izvēles priekšā – pārtraukt muzeja darbību vai domāt par jaunu tā pastāvēšanas veidu. Pakojot muzeja ekspozīciju kastēs un koferos, māksliniecei, privātā muzeja vadītājai Inārai Liepai dzima ideja par ceļojošā muzeja izveidi un nu koferi uz laiku ir kļuvuši par leļļu un rotaļlietu „kofermājiņām”.

Māksliniece Ināra Liepa apmēram divdesmit ceļasomās iekārtojusi „kofermājiņas” no porcelāna, plastmasas, papīra, koka, auduma, plastikas u.c. materiāliem darinātām rotaļlietām. Dažas no „kofermājiņu” iemītniecēm nemaz nebija paredzētas bērnu lietošanai – to darbs bija sēdēt plauktos un izdaiļot interjeru. Piemēram, izstādes apmeklētāji varēs aplūkot, kādas izskatījās 19. gadsimtā iemīļotas buduāru lelles – greznos tērpos ietērptās, viesību apmeklējuma laikā līdzi ņemtās pieaugušo dāmu „rotaļu draudzenes”.

Vairāki „kofermājiņu” iemītnieki pieredzējuši arī skumjas dienas savu īpašnieku likteņos. Piemēram, daudzreiz lāpītais, sirsnīgi mīļotais Lācītis Jurītis savu saimnieci pavadījis izsūtījumā uz Sibīriju. Savukārt kāda cita latviešu meitene dāvanā no vācu gūstekņu nometnes iemītnieka saņēmusi koka zilonīti, ko vīrietis bija izgatavojis savai meitiņai, bet nojaušot, ka mājās nepārnāks, to atdāvinājis nejauši sastaptajai meitas vienaudzei.

Alūksniešu priekam, māksliniece Ināra Liepa savu izstādi papildinājusi ar seno un mūsdienu trīsdimensiju grāmatu eksemplāriem, rokdarbiem un vēsturiskām, tostarp arī Liepājas sērkociņu fabrikā „Baltija” ražotām, sērkociņkastītēm.

Izstādi „Kofermājiņu ceļojums” daudzviet pasaulē redzējuši jau aptuveni 15 000 bērnu un pieaugušo. Tas noticis, pateicoties Rīgas Domes, nodibinājuma „Rīga-2014”, Latvijas Kultūras ministrijas, Latvijas Ārlietu ministrijas, Veenkoloniaal muzeja, valsts akciju sabiedrības „Latvijas dzelzceļš” un Latvijas vēstniecību Igaunijā, Krievijā, Vācijā un Nīderlandē, kā arī draugu un domubiedru atbalstam.

Laikā no 2012. gada līdz 2014. gadam izstāde „Kofermājiņu ceļojums” tikusi izstādīta Rīgā, Rātsnama un Melngalvju nama izstāžu zālēs, Tallinā – Igaunijas Nacionālajā bibliotēkā, Rīgas dienu Maskavā ietvaros – Maskavas Leļļu teātrī un I. Turgeņeva muzejā, kas ir A. Puškina Valsts muzeja filiāle. Izstāde viesojusies arī Vācijā – prestižā Šlēzvigas-Holšteinas klasiskās mūzikas festivāla kultūras programmas ietvaros kofermājiņas viesojušās Pronstorfas mākslas galerijā „Antique & Art Pronstorf”. Savukārt Nīderlandes pilsētā Vēndamā, Latvijas Kultūras dienu ietvaros izstāde tika eksponēta Veenkoloniaal muzejā un Vēndamas Rātsnamā.

Izstādes ieejas biļetes cena – EUR 3,00;
Bērniem līdz 10.gadiem, pensionāriem, invalīdiem – EUR 1,50.Alūksnes novada pašvaldība
Dārza ielā 11, Alūksnē, LV-4301
tālr. 643 81496, fakss 643 81150 e-pasts: dome@aluksne.lv