Alūksnes novada upēs ielaisti 50 tūkstoši strauta foreļu mazuļu

22.06.2011.


     Lai atjaunotu strauta foreļu populāciju, „Skonto Būve” iniciētā projekta „Miljons foreļu atgriešanās” ietvaros 22. jūnijā Alūksnes novada Pededzes upes baseinā ielaida 50 000 strauta foreļu mazuļu. Šos zivju mazuļus izaudzēja Armands Roze.

Projekta „Miljons foreļu atgriešanās” ietvaros četru gadu laikā Latvijas upēs tiks ielaisti miljons strauta foreļu mazuļu – katru gadu pa 250 tūkstošiem. Šogad pirmajā strauta foreļu mazuļu ielaišanas reizē Ogres upē ielaisti 50 tūkstoši strauta foreļu mazuļu.

    Zivju mazuļu izlaišanas vietas izvēlētas balstoties uz zinātniskiem Latvijas upju izpētes datiem, lai atjaunotu strauta foreļu populāciju upēs, kuras ir piemērotas strauta forelēm, bet tajās to nav vai ir ļoti maz un to turpmākā attīstība apdraudēta. Armands Roze ir viens no labākajiem strauta foreļu pazinējiem, tāpēc uzaicināts iesaistīties projektā. Armands Roze savā zivju audzētavā „Faps” uzņēmies arī zivju mazuļu izaudzēšanu un devis lielu ieguldījumu izlaišanas vietu plānošanā 7 Latvijas upju baseinos un 37 izlaišanas vietās, ko apstiprināja Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “BIOR”. Foreļu ielaišanas vietas četru gadu laikā netiks mainītas, lai, ņemot vērā strauta foreļu dzīves ciklu, pēc projekta īstenošanas tās noteiktajās upēs spētu vairoties jau dabīgā ceļā.

     Guntis Rāvis, „Skonto Būve” valdes priekšsēdētājs: „Vēl pagājušā gadsimta sākumā strauta forele bija plaši izplatīta visā Latvijas teritorijā, savukārt tagad strauta forele makšķernieku lomos ir reti un sastopama vairs tikai ap 200 upēs. Neskatoties uz to strauta forele nav Latvijas īpaši aizsargājamo zivju sarakstā, arī valsts atbalsta programmas to populācijas atjaunošanai līdz šim nebija, tāpēc nolēmām nākt ar privātu iniciatīvu un četru gadu laikā Latvijas upēs ielaist miljons strauta foreļu mazuļu. Pateicoties vides ekspertu, zinātnieku un audzētāju atbalstam un konsultācijām, šogad Latvijas upēs varam ielaist pirmos 250 tūkstošus strauta foreļu mazuļu.”

    Māris Olte, dabas pētnieks: “Jaunsudrabiņš, Kirke, Daņiļevskis, Robežnieks (arī Pauls)- tie ir vīri, kas savulaik saviem darbiem iedvesmojās Latvijas strautos medījot šīs tramīgās ēnām līdzīgās zivis. Es nezinu citu zivi, kas savā medīšanas taktikas daudzveidībā un dzīves azartā ir tik radoša un daudzveidīga. Tāpēc iet forelēs un iet brīnīties man nozīmē vienu un to pašu. Bet Forele- tā ir iedvesma tālākai dzīvošanai. “Skonto Būve” nolēmusi pievērst šim tīro upīšu brīnumam visas Latvijas uzmanību. Esam viņiem palīdzējuši ar savām zināšanām un pieredzi darbu padarīt ar maksimālo iespējamo lietderību. Mēs visiem sakām, ka ar miljons mazām zivtiņām gribam atgriezt mūsu Latvijai iedvesmu dzīvot un domāt par to, kas gaida nākotnē.”

     Strauta foreļu mazuļus pēc „Skonto Būve” pasūtījuma izaudzēja trīs Latvijas zivju audzētavas – „BIOR” zivju audzētava „Tome”, SIA ”Faps” un Z/s „Sillakas”. Savukārt zivju mazuļu ielaišanu Latvijas upēs nodrošina biedrība „Mēs – Zivīm”.

            


Alūksnes novada pašvaldība
Dārza ielā 11, Alūksnē, LV-4301
tālr. 643 81496, fakss 643 81150 e-pasts: dome@aluksne.lv