Alūksnes un Apes ātrās palīdzības brigādes iekļausies valsts NMP dienestā

12.11.2009.

Plānots, ka ar šā gada 1.decembri valsts Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienestā iekļausies bijušās Alūksnes rajona (tagad – Alūksnes un Apes novadi) NMP brigādes. Vienlaicīgi decembrī valsts NMP dienestā darbu plāno uzsākt arī brigādes no bijušā Preiļu rajona.

Kā jau ziņots iepriekš, kopš šā gada aprīļa noris pašvaldību pārziņā esošo NMP institūciju apvienošana vienotā valsts dienestā, un šobrīd valsts NMP dienests jau nodrošina 81% no visiem ātrās palīdzības izsaukumiem valstī.
Saskaņā ar pacientu hospitalizācijas vietu plānu, NMP brigādes pacientus nogādās tuvākajā slimnīcā, kurā ir pacienta saslimšanai atbilstošais profils un palīdzību var sniegt nekavējoties.

Ātrās palīdzības tālruņi nemainās
Ātrās palīdzības izsaukšanas kārtība un tālruņa numuri Alūksnes un Apes novados paliek līdzšinējie. Ja būs paredzētas kādas izmaiņas, iedzīvotāji un masu mediji par to tiks savlaicīgi informēti.

Brigāžu mediķu sniegtā neatliekamā medicīniskā palīdzība pēkšņās, akūtās situācijās: bez maksas
Līdz ar valsts NMP dienesta darbību, būtiski mainīta pieeja iedzīvotāju izsaukumu pieņemšanā, jo valsts dienestā tiek izskausts līdz šim lietotais termins „nepamatots” izsaukums. Ja rodas kāda pēkšņa, akūta veselības problēma, tad ir jāzvana ātrajai palīdzībai: medicīniskā palīdzība šādās situācijās ir bez maksas. Saņemot izsaukumu, tiks izvērtēts, cik ātri palīdzība nepieciešama un īpaši lauku teritorijās – vai pacientam ir iespēja saņemt medicīnisko palīdzību citā vietā. Ja dispečers vai dežūrārsts nevar pa telefonu novērtēt situācijas smagumu, brigāde brauc pie pacienta. „Pat tad, ja izrādās, ka kādā konkrētajā gadījumā tomēr nebija nepieciešama ātrā palīdzība, pēc palīdzības sniegšanas maksa netiek ņemta,” uzsver NMP dienesta vadītāja Renāte Pupele. Tomēr dienests aicina iedzīvotājus zvanīt tajos gadījumos, kad ir pēkšņa veselības stāvokļa pasliktināšanās.
Gadījumos, kad situācija nav veselībai vai dzīvībai bīstama un ātrās palīdzības brigādei nav nepieciešams doties pie sasirgušā, pacientam būs iespēja telefoniski konsultēties ar dežūrējošo ārstu un saņemt ieteikumus, kā rīkoties, kur saņemt vajadzīgo palīdzību - pie ģimenes ārsta, diennakts ambulatorajā NMP punktā vai tuvākās slimnīcas uzņemšanas nodaļā.

Vajadzības gadījumā palīgā dosies kaimiņu rajonu brigādes
Pēc pievienošanās valsts dienestam, visas bijušā Alūksnes rajona brigādes turpinās darbu un, pēc izsaukuma saņemšanas, pie iedzīvotājiem dosies tie paši daudziem jau labi zināmie mediķi, kas pārzina savas teritorijas. Taču būtiski, ka dispečeriem savstarpēji sazinoties, turpmāk vajadzības gadījumā uz izsaukumiem palīgā varēs doties arī tuvākās kaimiņu rajonu brigādes.
Vienotā valsts NMP dienesta darbības teritorijās tiek nostiprināts arī „brigāžu satikšanās un pacienta pārņemšanas” princips, lai nogādātu pacientu uz tālāku slimnīcu vajadzīgās palīdzības saņemšanai. Tas nozīmē, ka vietējā brigāde atbilstošos apstākļos var nodot pacientu citai brigādei, pēc tam pati atgriežas savā apkalpes zonā un nodrošina nākamo izsaukumu operatīvu izpildi. Šis princips pielietojams arī, lai vajadzības gadījumā pacientam ceļā nodrošinātu augstāka līmeņa palīdzību, ārsta brigādei pārņemot pacientu no ārsta palīgu brigādes. Ja būs nepieciešamība, pretī vietējai brigādei, lai pārņemtu smagā stāvoklī esošus pacientus, brauks arī reanimācijas brigādes no Rīgas.
Jāpiebilst, ka NMP operatīvais transports ir aprīkots ar specifisku medicīnisko aparatūru, kas līdzinās slimnīcu intensīvās terapijas palātai un mediķi ceļā uz slimnīcu var veiksmīgi stabilizēt pacienta veselības stāvokli. Turklāt, iekļaujot dienestā konkrēta reģiona NMP brigādes, tiek ļoti rūpīgi izvērtēts, kādā stāvoklī ir medicīniskais aprīkojums un, ja nepieciešams, novecojušā aparatūra pakāpeniski tiks atjaunota.

Tiek veidoti jauni ātrās palīdzības brigāžu punkti
NMP dienests šobrīd daudzviet Latvijā, tostarp arī Alūksnes rajona teritorijā, izvērtē nepieciešamību veidot jaunus NMP brigāžu punktus, lai pietuvinātu ātrās palīdzības brigādes iedzīvotājiem. Līdz šim jauni brigāžu punkti jau atvērti četrās vietās: Līgatnes novada Augšlīgatnē, Balvu novada Tilžā, Saldus novada Ezerē, kā arī Ludzas novada Rundēnos. Vēl šogad plānots atvērt divus jaunus ātrās palīdzības brigāžu punktus bijušajā Cēsu rajonā – Taurenē un Plācī. Kopumā jaunus punktus plānots izveidot vairāk kā 30 vietās valstī. Jaunie brigāžu punkti tiek veidoti, pārvietojot uz to kādu no esošajām brigādēm vai komplektējot pilnībā jaunu brigādi.

Rūpējoties par ātrās palīdzības mediķu kvalifikāciju
Valsts NMP dienestā uzsākts pilnveidot arī personāla kvalifikācijas sistēmu. Pārņemot NMP funkciju no pašvaldībām, katrā vietā tiek izvērtētas brigāžu mediķu zināšanas un praktiskās iemaņas, lai noskaidrotu papildus apmācību vajadzības. Kā arī tiek strādāts pie tā, lai pacienti jebkurā vietā Latvijā saņemtu kvalitatīvu medicīnisko palīdzību pēc valsts dienestā vienotiem, apstiprinātiem principiem un algoritmiem, t.sk. kritiski slimu pacientu nogādāšanai NMP slimnīcās vai specializētajos centros. Tāpat dienesta ietvaros mediķiem būs nodrošinātas bezmaksas vajadzīgās apmācību un pārapmācību programmas, lai uzturētu kvalifikāciju.

Papildus informācija: Kad saukt ātro palīdzību?
Neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes sniedz palīdzību gadījumos, kad ir pēkšņa veselības stāvokļa pasliktināšanās:

    • Pēkšņa saslimšana, trauma, nelaimes gadījums.
    • Pēkšņi sirdsdarbības traucējumi, sāpes sirds apvidū, auksti sviedri, samaņas zudums.
    • Pēkšņs elpas trūkums, smakšanas lēkmes vai aizdusa.
    • Pēkšņas sāpes rokās vai kājās, roku vai kāju aukstums, bālums.
    • Pēkšņas sāpes vēderā, saindēšanās, vemšana, intensīva caureja.
    • Pēkšņi apziņas traucējumi, krampji, ģībonis, galvas vai muguras sāpes, jušanas vai kustību traucējumi.
    • Pēkšņi psihiskās darbības traucējumi, kuriem raksturīga agresīva rīcība vai pašnāvības mēģinājums.
    • Pēkšņas sāpes jostas un krustu apvidū vai urinācijas traucējumi.
    • Dzīvībai bīstama jebkuras izcelsmes asiņošana un alerģiskas reakcijas.
    • Dzemdētājas nogādāšanai uz dzemdību nodaļu.

Atgādinām, ka visā Latvijā ātro palīdzību var izsaukt, bez maksas zvanot no fiksētajiem tālruņiem uz numuru 03 vai no mobilajiem telefoniem uz tālruni 112.

Plašākai informācijai, lūdzu, sazinieties ar NMP dienesta Komunikāciju vadītāju Ilzi Bukšu, tālrunis 29411499 vai e-pasts prese@nmpd.gov.lv


Alūksnes novada pašvaldība
Dārza ielā 11, Alūksnē, LV-4301
tālr. 643 81496, fakss 643 81150 e-pasts: dome@aluksne.lv