Noslēgsies skolēnu pētnieciskais projekts „Latvieša pēdas Sibīrijā un Tālajos Austrumos”

19.03.2009.

Evita APLOKA,
Alūksnes pilsētas domes informācijas aprites speciālis

Piektdien, 20. martā Balvos notiks skolēnu pētniecisko darbu konkursa „Latvieša pēdas Sibīrijā un Tālajos Austrumos” noslēguma konference, kurā piedalīsies arī skolēni no Alūksnes pilsētas skolām.

Pētniecisko darbu konkursā, kas veltīts 1949. gada 25. martā deportēto Latvijas iedzīvotāju piemiņai, piedalījās Alūksnes, Balvu, Gulbenes un Madonas rajonu skolēni, pētot deportācijā cietušo iedzīvotāju likteņus un dzīvesstāstus.
Pētniecisko darbu konkursa dalībnieku vidū ir arī pieci Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas audzēkņi – Dace Rauze, Reinis Riekstiņš, Anita Celma, Megija Tarvane un Artis Zēmelis un Alūksnes Bērnu un jauniešu centra novadpētniecības pulciņš.
Projekta noslēguma konferenci atklās Latvijas politiski represēto apvienības priekšsēdētājs Gunārs Resnais. Konferencē visu četru projektā iesaistīto rajonu skolēni prezentēs savus pētījumus, ko ievadīs attiecīgā rajona politiski represēto apvienības vietējās nodaļas vadītāja uzruna. Konferences dalībnieki varēs noskatīties Imanta Pulksteņa videofilmu „Pēdas”.
Latvijas Valsts arhīva pārstāve Iveta Šķiņķe konferences dalībniekus iepazīstinās ar projektu „Aizvestie. 1949. gada 25. marts”. Pasaules brīvo latviešu apvienības valdes locekle un Krievijas Latviešu Kongresa priekšsēde Lauma Vlasova stāstīs par latviešiem Krievijā, savukārt Latvijas Universitātes Baltu valodu katedras asociētā profesore Lidija Leikuma informēs par ekspedīcijām pie Sibīrijas latviešiem, kas notikušas no 2004. līdz 2009. gadam.
Literatūrzinātniece, profesore Janīna Kursīte stāstīs par izsūtītajiem kultūras un sabiedriskajiem darbiniekiem, bet Latvijas politiski represēto apvienības valdes loceklis Edmunds Būmanis runās par ekspedīcijas pieredzi Tomskā.
Konferences dalībnieki piedalīsies trīs darba grupās, kurās apskatīs tādas tēmas kā „Skolu jaunatnes iesaistīšanās vēstures izpētē. Ko tas dod?”, „Latvieša pēdas... Ceļamaize, ekspedīcija un – kas tālāk?” un „Esmu mājās. Kā jūtos Latvijā?”.
Konferences noslēgumā tās dalībnieki noliks ziedus Abrenes apriņķa komunistiskā genocīda upuriem veltītajā piemiņas vietā.


Alūksnes pilsētas dome
Dārza ielā 11, Alūksnē, LV-4301
tālr. 643 81496, fakss 643 81150 e-pasts: dome@aluksne.lv