Alūksnes un Apes novadu pašvaldības vienotas atbalstā Alūksnes slimnīcai

16.07.2009.

Evita APLOKA,
Alūksnes novada pašvaldības darbiniece

Trešdien, 15. jūlijā Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Aivars Fomins piedalījās Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē, kur tika skatīts jautājums par izmaiņām attīstības plānā jeb tā sauktajā masterplānā, kā arī tikās ar veselības ministri Baibu Rozentāli.

Savukārt piektdien, 17. jūlijā veselības ministre Baiba Rozentāle viesosies Alūksnē, kur tiksies gan ar Alūksnes un Apes novadu pašvaldību vadību, gan apmeklēs Alūksnes slimnīcu.
Trešdien, 15. jūlijā īsā tikšanās reizē Alūksnes novada domes priekšsēdētājs A. Fomins veselības ministrei B. Rozentālei pauda pašvaldības atbalstu Alūksnes slimnīcas kā lokālās daudzprofilu slimnīcas statusa saglabāšanai, apliecinot, ka ārstniecības iestāde infrastruktūras, aprīkojuma un darbinieku kvalifikācijas ziņā ir gatava apkalpot reģiona pacientus.
Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē piedalījās arī SIA „Alūksnes slimnīca” valdes priekšsēdētāja Maruta Kauliņa un Apes novada domes priekšsēdētāja Astrīda Harju.
Komisijas sēdē veselības ministre Baiba Rozentāle uzsvēra, ka salīdzinot ar 2009. gada sākumu, otrajā pusgadā budžeta līdzekļi veselības aprūpei ir būtiski samazinājušies un pieejamais finansējums ir nepietiekams. Tomēr ministre norādīja, ka mērķis ir nodrošināt pieejamu un kvalitatīvu veselības aprūpi neatkarīgi no tā, kur cilvēks dzīvo – vistālākajā lauku rajonā vai galvaspilsētā.
Savu viedokli par šobrīd notiekošo veselības aprūpes sistēmā izteica ārstniecības iestāžu un dažādu medicīnas jomas sabiedrisko organizāciju pārstāvji.
Latvijas Ārstu biedrības valdes loceklis Aivars Vētra sacīja, ka Latvijas Ārstu biedrību visvairāk satrauc kolēģu liktenis izveidotajās slimnīcu apvienībās. Viņš pieļāva iespēju, ka pēc kāda laika kļūs aktuāls jautājums par līdzekļu trūkumu slimnīcu apvienībām. Līdzīgs viedoklis bija arī Latvijas Ārstu biedrības prezidentam Pēterim Apinim.
P. Apinis arī izteica viedokli par radušos situāciju ar Alūksnes slimnīcu. Viņš atzina, ka Vidzemē ir divi izteikti līderi – Madonas un Valmieras slimnīcas.
- Gulbene kā plānotā daudzprofilu slimnīca atrodas pārāk tuvu Madonai. Madona „nosūks” gan ārstus, gan pacientus. Es zinu, cik spēcīgs ir anestezioloģijas un reanimācijas dienests Alūksnē, un man ir daudz viedokļu līdzības ar Alūksnes kolēģiem, - atbalstot Alūksnes kā daudzprofilu lokālās slimnīcas statusu, sacīja P. Apinis.
Viņš arī norādīja, ka visās mazajās slimnīcās ir jāsaglabā uzņemšanas nodaļas, lai pacienti diennakti bez maksas varētu saņemt palīdzību.
Arī Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris sacīja, ka ir nepieciešams saglabāt neatliekamās medicīniskās palīdzības diennakts pieejamību tur, kur tas ir bijis līdz šim un, kur šobrīd bāzējas neatliekamās palīdzības brigādes.
SIA „Alūksnes slimnīca” valdes priekšsēdētāja Maruta Kauliņa komitejas sēdes dalībniekus iepazīstināja ar prezentāciju par Alūksnes slimnīcu. Viņa uzsvēra, ka gadījumā, ja Gulbenes slimnīca ir daudzprofilu slimnīca, Alūksnes un Apes novados apmēram 14 tūkstoši iedzīvotāju atrodas zonā ārpus noteiktā pakalpojuma saņemšanas laika.
M. Kauliņa raksturoja Alūksnes slimnīcas darbības rādītājus, materiāli tehnisko bāzi un darbinieku kolektīvu. Uzsvēra, ka šogad pieaudzis hospitalizēto pacientu skaits. M. Kauliņa uzskatāmi parādīja, kā pieaugs neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes nobraukto kilometru skaits, ja pacienti no Alūksnes un Apes, kur šobrīd atrodas brigādes, būs jānogādā Gulbenē.
- Nav veikta izpēte pirms šīs strukturālās reformas uzsākšanas. Ir skaidrs, ka ievērojami pieaugs neatliekamās medicīniskās palīdzības izdevumi izbraukumiem. Blakus slimnīcas nevar uzņemties visu spektru palīdzības sniegšanu, tādēļ no 1. septembra slimnieki ar traumām būs jāved uz Valmieru vai Madonu. Alūksnes slimnīcai, salīdzinot ar gada sākumu, finansējuma apjoma ir samazināts par 80% un no 1. septembra tas būs 6300 latu mēnesī, - pašreizējo situāciju komisijas sēdē raksturoja M. Kauliņa.
Pēc komisijas sēdes komisijas priekšsēdētājai A. Barčai tika iesniegtas Alūksnes un Apes novadu domju priekšsēdētāju vēstules, kurās pausts atbalsts Alūksnes slimnīcas kā daudzprofilu slimnīcas darbībai un izteikts lūgums pārskatīt attīstības plānu, lai rastu labāko risinājumu Alūksnes un Apes novadu iedzīvotāju veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai.
Vēstulē teikts: „Mēs, Alūksnes un Apes novadu vadītāji, esam neizpratnē par 2009.gada 30.jūnija grozījumiem Ministru Kabineta 19.12.2006. noteikumu Nr.1046 „Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība” 24.pielikumā „Ārstniecības iestādes, kuras sniedz sekundāros un terciāros veselības aprūpes pakalpojumus, valsts aģentūras un valsts pārvaldes iestādes, kas sniedz veselības aprūpes pakalpojumus”, kurā SIA „Alūksnes slimnīca” iekļauta aprūpes slimnīcu vidū.
Likuma „Par pašvaldībām” 15.panta 6.punkts nosaka, ka pašvaldības autonomā funkcija ir nodrošināt veselības aprūpes pieejamību. Tādēļ uzskatām, ka 24 159 Alūksnes un Apes novadu iedzīvotājiem nākotnē draud ievērojami veselības aprūpes pakalpojuma pieejamības ierobežojumus.
Ministru Kabineta 19.12.2006. noteikumu Nr.1046 „Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība” 118.punkts nosaka, ka neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes administratīvā teritorijā ir jāizvieto tā, lai pēc neatliekamās medicīniskās palīdzības izsaukuma saņemšanas 75% gadījumu rajonu pilsētu, tātad arī Alūksnes, teritorijā būtu sasniedzami ne vēlāk kā 15 minūšu laikā, pārējā teritorijā – ne vēlāk kā 25 minūšu laikā pēc izsaukuma saņemšanas brīža.
Ministru Kabineta noteikumu Nr.1046 „Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība” kritēriji stacionāriem nosaka, ka uz lokālajām daudzprofilu slimnīcām pacients jānogādā nepilnas stundas laikā. Ja Alūksnes un Apes novadiem tuvākā lokālā daudzprofilu slimnīca atradīsies Gulbenē, tad apmēram 10 tūkstoši abu novadu iedzīvotāju paliks teritorijā, no kuras ar pašreizējo neatliekamās palīdzības brigāžu izvietojumu nebūs iespējams pacientu nogādāt slimnīcā nepilnas stundas laikā.
Mēs, Alūksnes un Apes novadu pašvaldību vadītāji, uzskatām, ka Alūksnes slimnīcā infrastruktūra ir attīstīta tādā līmenī, lai tā varētu nodrošināt medicīniskās aprūpes pakalpojumus kā lokālā daudzprofilu slimnīca, sniedzot diennakts neatliekamo, sekundāro un terciāro medicīnisko aprūpi.”


 


Alūksnes novada pašvaldība
Dārza ielā 11, Alūksnē, LV-4301
tālr. 643 81496, fakss 643 81150 e-pasts: dome@aluksne.lv