Ietaupījumi uz palodzes!

30.04.2009.

Lai gan daba jau mostas un dobēs varam vērot saplaukušos sniegpulksteņus un krokusus, pārējiem augiem un garšaugiem gaisa temperatūra vēl ir par zemu. Ja ir vēlme svaigus garšaugus baudīt jau tagad, iespējams uz palodzes iekārtot „siltumnīcu” – audzēt pašiem visdažādākos pārtikā lietojamos zaļumus. Tie piešķirs ēdienam jaunas garšas nianses, pēc ziemas pabaros organismu ar vitamīniem, kā arī kalpos kā krāšņs pavasara dekors. Turklāt sezonas sākumā veikalā iegādājamie garšaugi un dārzeņi lielākoties ir dārgāki, tāpēc Naudas plānošanas centrs ir sagatavojis ieteikumus, kā papildus iespējams ietaupīt, zaļumus uz palodzes audzējot pašiem.

Vitamīni uz palodzes – papildu lats makā!
Lai ko audzētu, vispirms ir jāsagatavo piemērota lieluma trauks (izmērs atkarīgs no tā, cik daudz vēlas izaudzēt) un zeme. To var iegādāties kādā dārzkopības veikalā vai atvest no laukiem. Kā trauku iespējams izmantot jau mājā esošas lietas – tukšas kārbas, uz pusēm pārgrieztas piena vai sulu tetrapakas, olu kastītes, burciņas utt. – arī tā ietaupīsi, nepērkot speciālus trauciņus. Lai skatu uz palodzes padarītu vēl pavasarīgāku, trauciņus iespējams aplīmēt ar krāsainu papīru, aptīt ar krāsainām aukliņām vai nokrāsot.

Lai iegūtu leknus sīpollokus, sīpolu var iedēstīt zemē vai ielikt līdz pusei ūdenī kādā burciņā vai lēzenā traukā. Pērkot sīpolus pārtikas, nevis dārzkopības veikalā, labāk ņem tādus, kas jau nedaudz izdzinuši asniņus.

Ja ir vēlme iegūt labas un veselīgas garšvielas, var sēt dilles un baziliku. Itin labi uz palodzes var izaudzēt arī kinzu un timiānu. Lielāku pacietību prasa pētersīļu audzēšana. Tie dīgst lēnāk, tāpēc iespējams podiņā iestādīt pētersīļa sakni - tā lapas parādīsies ātrāk. Līdzīgi var rīkoties arī ar seleriju un tās sakni.

Var sēt arī salātus, kurus pēc izdīgšanas jāizretina. Savukārt, ja ir vēlme ātrāk nogaršot pašu audzētus tomātus, uz palodzes kūdras podiņos var iesēt un audzēt arī mazos ķirštomātiņus.

Ļoti veselīgi ir kressalāti. Šajā gadījumā zeme nebūs nepieciešama - tos var izdiedzēt traukā uz slapjas salvetes vai marles gabala. Tikai jāpielūko, lai trauks neizžūst. Tāpat var rīkoties ar dažādiem graudiem un citām sēklām, piemēram, lucernu, Ķīnas pupiņām vai redīsiem. Svaigie dzinumi dos pavasarīgu možumu!

Jāatceras, ka trauku ar seklām un stādiem vislabāk novietot uz palodzes vai uz galda pie loga, kur jaunie stādiņi saņems pietiekami daudz saules un siltuma. Sējot zemē sīkas sēkliņas, tās ar zemi nevajag apbērt, lai tās saņemtu pietiekami daudz gaismas. Savukārt, lai ātrāk parādītos pirmie zaļumi un zeme neizžūtu, pa virsu trauciņam var pārklāt pārtikas plēvi. Līdzko parādās pirmās zaļie asniņi vai lapiņas, plēvi jāņem nost.

Gan paša diedzētus, gan veikalā pirktus daudzgadīgo garšaugu stādus jau siltākā laikā var izstādīt dārzā vai, piemēram, tomātus, siltumnīcā. Tie, kuri nav dārziņa saimnieki, var uz balkona ierīkot kastes. Tajās labi aug arī dažādi salāti, galvenais tos laikus nogriezt, lai tie nekļūtu rūgti.

Ja vien ir pieejams kāds brīvs zemes gabals, lai ietaupītu, arī vasarā un rudenī dažādus zaļumus, garšaugus, pākšaugus un dārzeņus, piemēram, burkānus, bietes, zirņus, pupiņas, ķiplokus, redīsus utt., tā vietā, lai pirktu veikalā, var audzēt pats!

Atcerieties – taupīt vēl nozīmē uzkrāt
Savukārt ietaupīto naudu var novirzīt uzkrājumiem (tas nozīmē naudiņu novirzīt uz kādu uzkrājošo finanšu produktu). Ietaupītā summa būs atkarīga no tā, cik daudz ikdienā uzturā patērē dažādus zaļumus un cik daudz no tā visa audzē pats. Cits mēnesī ietaupīs 10 latus, cits piecus, vēl kāds – latu. Lai arī ietaupītā summa varētu būt pavisam neliela, uzkrājumus ir jāveido - svarīgākais ir sākt, jo ar laiku krāšana kļūst par sava veida pozitīvu ieradumu. Lai saprastu, kurš uzkrājuma veids Jums šķiet vispiemērotākais, izvērtējiet atšķirīgu banku produktus.

Salīdzinot dažādus uzkrājumu produktus un izvēloties sev piemērotāko, ņemiet vērā šādus aspektus: cik liela ir pirmā noguldījuma summa; piedāvātā procentu likme; cik pieejami ir uzkrātie finanšu līdzekļi, tas ir, vai par to saņemšanu no uzkrājumu produkta ir jāmaksā pakalpojumu maksa un cik ilgi iepriekš Jums ir jāpiesaka šī naudas izmaksa.

Naudas plānošanas centrs

Naudas plānošanas centrs (NPC) ir sadarbībai atvērta neatkarīga organizācija, kuras mērķis ir Latvijas iedzīvotāju izglītošana un konsultēšana personīgā budžeta plānošanas jautājumos. To 2007. gada maijā dibināja AS „GE Money” un Rīgas Starptautiskā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskola. Savu mērķu īstenošanai NPC iedzīvotājiem sniedz virtuālas konsultācijas personiskā budžeta plānošanā un informatīvu palīdzību finanšu krīzes situācijās: info@vissparnaudu.lv, www.vissparnaudu.lv. 2009.gadā biedrībai piešķirts sabiedriskā labuma organizācijas statuss.


Alūksnes pilsētas dome
Dārza ielā 11, Alūksnē, LV-4301
tālr. 643 81496, fakss 643 81150 e-pasts: dome@aluksne.lv